Uludağ

Uludağ

Uludağ turları için Uludağ otelleri erken rezervasyon kampanyaları ile Uludağ tarihi, Uludağ turizmi, Uludağ coğrafyası, Uludağ pistleri hakkında bilgileri sayfamızdan inceleyebilirsiniz. 2016 Uludağ erken rezervasyon fırsatları ile kış turizminin en gözde merkezlerinden biri olan Uludağ hakkında detaylı bilgiler sayfamızda paylaşılmıştır. Kış turizmi için en çok tercih edilen tatil; Uludağ tatili’dir. Bu nedenle dilerseniz önce Uludağ […]

02 Kasım 2015 Pazartesi - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Uludağ turları için Uludağ otelleri erken rezervasyon kampanyaları ile Uludağ tarihi, Uludağ turizmi, Uludağ coğrafyası, Uludağ pistleri hakkında bilgileri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

2016 Uludağ erken rezervasyon fırsatları ile kış turizminin en gözde merkezlerinden biri olan Uludağ hakkında detaylı bilgiler sayfamızda paylaşılmıştır.

Kış turizmi için en çok tercih edilen tatil; Uludağ tatili’dir. Bu nedenle dilerseniz önce Uludağ tatili yapacak olanlara Uludağ hakkında bilgiler sunalım.

Uludağ coğrafi konum olarak; Marmara bölgesinde yer alan en yüksek dağdır. Bursa ili sınırları içerinde yer alır ve Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olma özelliği taşımaktadır. 2.543 metre yüksekliğe sahip Uludağ 40 kilometreye yakın uzunluk ve 20 kilometreye yakın genişlik ölçülerine sahiptir. Bursa merkezinden bakıldığı zaman yamaçları kademeli olsa da güney tarafı yani Orhaneli tarafına bakan yönü düz ve diktir. Bursa’ya gelirken görülen oteller bölgesindeki 2486 metre yüksekliğe sahip olan Keşiş tepe çoğu kişi tarafından Uludağ’ın zirve noktası zannedilmektedir. Oysa Keşiş tepe’nin 5 kilometre güneydoğusunda olup, Uludağ’ın göller bölgesi’nde yer alan 2.543 metre yüksekliğe sahip Uludağtepe dağın en yüksek noktasıdır. Uludağ tepe ayrıca Kara tepe adıyla da bilinmektedir.

Uludağ tarihi geçmişi incelendiğinde; Antik çağın ilk tarihçileri arasındaki Heredot’un meşhur kitabı olan Herodot’un “Tarih” isimli kitabı Uludağ tarihi için bilinen yazılı ilk keşiftir. Bu kitapta Uludağ’ın adı Olympos olarak geçmektedir. Daha sonraki yüzyıllarda yaşamış olan Strabon tarafından yazılan coğrafya kitaplarında da adı geçen Uludağ, ilerleyen yüzyıllarda Hristiyanlığa geçen Roma imparatorluğu zamanında yani 3. yüzyıl döneminde keşişlerin yaşadığı ilk manastırlara ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. 8. yüzyıl dönemlerinde Uludağ Nilüfer çayı ile Deliçay arasındaki vadi ve tepelere kurulmuş olan manastır sayısı 28’i bulmuş ve tarihi boyunca bu dönem dağda en yüksek sayıda manastırın olduğu dönem olmuştur. Orhan Gazi tarafından Bursa alındıktan sonra bu manastırların bazıları terk edilmiş, bazıları ise Müslüman dervişler tarafında inziva alanları olmuştur. Bursa’nın fethedilmesinden sonra dağın adına Keşiş dağı adı konulmuş olup, Cumhuriyetin ilanından sonra, 1925 yılında ise adı Uludağ olarak değiştirilmiştir.

Turizm yönünden Türkiye’nin ilk kış turizmi merkezidir. 1933 yılında yapılan bir otel ve muntazam yol ile Uludağ kış turizmi merkezi olması yolunda ilk adım atılmıştır, ilerleyen yıllarda hızla gelişimine devam etmiştir. Son yıllarda açılan Kartalkaya, Palandöken ve benzeri bir kaç nadir kayak merkezi o dönemler ülke kış turizminde faaliyette olmadığından çok uzun yıllar boyunca Uludağ kayak ve kış sporları için turizm tesislerinin yer aldığı tek bölge olmuştur. Günümüzde rakipleri olsa da diğer kış turizm bölgeleri daha tesisleşme çalışmalarında Uludağ’ın konumu ile kıyaslanıldığında henüz yolun başındadırlar. Kadıyayla haricinde Uludağ’da bulunan tüm yerleşim birimleri, açılan asfalt yolla Bursa’ya bağlanmaktadır. Türkiye kış turizmi için çok sayıda öncülüklere sebep olma özelliğine sahip olan dağda Türkiye’nin ilk teleferiği 1963 yılında açılmıştır.  Türkiye’nin 4. büyük kenti olan Bursa ili’nin hemen dibinde olması nedeni ile dağ turizmi ve kış turizmi için ilk merkez olma özelliğine sahiptir. Halen de Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olma özelliğini korumaktadır.

Kayak ve kış turizmi haricinde olan sağlık turizmi için de önemli bir merkez konumunda olan Uludağ’ın doğu ve kuzey eteklerinin Bursa ovasına yakın olan yerlerinde bulunan sıcak su kaynakları, buralarda kaplıcalar kurulmasına neden olmuştur. Bursa’nın Çekirge semtinde yer alan bu kaplıcalar, çok meşhur olup, düzenlenen Uludağ turları ile şifa bulmak gelen için çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Tur şirketleri tarafından yurtiçi turlar ile Uludağ otelleri için çok sayıda tur organizasyonu düzenlemektedir. Otuzun üzerinde konaklama tesisleri bulunan dağdaki tesislerin çoğuna telesiyej ve teleski hatları bulunmaktadır. Ayrıca; uludağ’da 1 adet sağlık merkezi, postane, alışveriş merkezi, jandarma, 22 adet lift ve 30’dan fazla pist bulunmaktadır.

Uludağdaki oteller ve konaklama tesislerinde ziyaretçiler için düzenlenen renkli gece eğlenceleri de oldukça meşhurdur. Uludağ otelleri modern bir kış merkezi konumu ile yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda misafir ağırlamaktadır. Yurdışı ve yurtiçi tur firmaları tarafından cazip fırsatlar ile Uludağ turu kampanyaları düzenlenmekte ve erken rezervasyon fırsatları ile cazip otel fiyatları ile konaklama imkanları sunulmaktadır.

Uludağ otellerinde konaklayan ziyaretçiler; pistlerin ve kamuya ait alanların çoğundan faydalanabilmektedir. Fakat; Türk Silahlı Kuvvetleri pisti gibi bazı Uludağ pistleri sadece kendi personelleri için hizmet vermektedir. Uludağ pistleri; T.SK. pisti, Fahri telesiyej, Kervansaray telesiye, Beceren teleski, Yazıcı cennet kaya, ağaoğlu fatin tepe, Ulukardeşler cennet tepe, Alkoçlar fatin tepe, Ağaoğlu garan, Ağaoğlu mandıra, İtalyan yokuşu, Tutyeli, Kuaşklıkaya, Ulukardeşler teleski, Mandıra teleski, Kırkgözler, Wolfram, Beden terbiyesi, Monte Baia, Karinna, Kar tanesi pistleridir.

Milli parklar kapsamında olan Uludağ mili parkı çok sayıda yabani hayvan yaşamlarını doğal koruma altında devam etmelerine olanak sağlamaktadır. Yeşil yayla’da ki geyik üretme çiftliği dağın doğal hayatının simgelerinden olan geyik neslinin devamı için faaliyet göstermektedir. Tükiye’nin en büyük kelebeği olma özelliğine sahip Apollon kelebeği ile 46 kelebek çeşidinin yaşadığı Uludağ milli parkı aynı zamanda Sakallı Akbaba gibi çeşitli endemik türlere de ev sahipliği yapma özelliğine sahiptir.

Pek çok cezbedici özelliği nedeniyle ülkemizin en gözde kış turizmi merkezi konumundaki Uludağ sömestre turları içinde sıkça tercih edilen tatil bölgesidir. Yerli ve yabancı çok sayıda turist tarafından kış tatili için öncelikli tercih edilen kayak tesislerine sahiptir.

Uludağ erken rezervasyon otelleri için cazip konaklama fırsat kampanyalarını erkenrezervasyoncu.net sayfalarımızdaki tanıtımları inceleyebilirsiniz. Uludağ tatili yapacak olanlar şimdiden keyifli tatiller dileriz.

Benzer Haberler

Bir Cevap Yazın

Ucuz tatil için erken rezervasyon otelleri ve erken rezervasyon tatil köyleri sitemizde. İndirimli tatil yapmanın en kolay yolu erken rezervasyonun sunduğu indirimlerdir. Erken rezervasyon fırsatları 2016 kampanyaları için sitemizi inceleyin. Erken rezervasyon ile ucuz tatil fırsatları sizi bekliyor. 2016 Erken rezervasyon otelleri ve tatil köyleri için indirimli tatil fırsatını kaçırmayın!