Sömestre tatili

Sömestre tatili

Sömestre; okulların yarı yıl tatiline girmesidir. 2016 Sömestre tatili önerileri ve sömestre tatili erken rezervasyon 2016 fırsatlarını sayfalarımızdan inceleyebilirsiniz. Sömestr Türkçe’ye Fransızcadan geçen bir kelime olup Fransızcaya da Latince (yarı yıl) “Semestris” kelimesinden geçmiştir. Genel anlam olarak Fransızcada akademik ve idari yılın her bir yarı dönemini ifade etmektir. Dilimizde sömestr olarak da kullanılsa yaygın kullanım […]

09 Aralık 2015 Çarşamba - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Sömestre; okulların yarı yıl tatiline girmesidir. 2016 Sömestre tatili önerileri ve sömestre tatili erken rezervasyon 2016 fırsatlarını sayfalarımızdan inceleyebilirsiniz.

Sömestr Türkçe’ye Fransızcadan geçen bir kelime olup Fransızcaya da Latince (yarı yıl) “Semestris” kelimesinden geçmiştir. Genel anlam olarak Fransızcada akademik ve idari yılın her bir yarı dönemini ifade etmektir. Dilimizde sömestr olarak da kullanılsa yaygın kullanım sömestre veya yarı yıl olan şeklidir. Sömestr araları da sömestr tatili veya yaygın kullanımla sömestre tatili  ya da yarı yıl tatili olarak tanımlanmaktadır. Öğrencilerin ve velilerin okul tatilleri için en çok merak ettiği sorulardan biri de “Bu yıl sömestre tatili ne zaman?” sorusudur. 2015 – 2016 öğretim yılı için M.E.B. tarafından yayınlanan genelgeye göre sömestre tatili 25 ocak 2015 – 5 şubat 2016 tarihleri arasında 15 günlük ara yıl tatili olarak açıklanmıştır. 6 ve 7 şubat tarihininde hafta sonuna gelmesi ile okulların ikinci dönemi 8 şubatta başlayacak olup 10 haziran 2016 tarihinde de okullar yıl sonu tatiline girecektir.

Sömestre tatilinde ailesi ile tatil yapmak için yıllık izinlerini kullanacak olan ebeveynler şimdiden program hazırlıklarına başladılar ve alternatifleri değerlendirmekteler. Geçmiş yıllarda kış turizminin en canlı olduğu dönem olan ara yıl tatilleri için en gözde alternatif olan Uludağ kayak merkezi artık rakipsiz değil. Zira ülkemizde artık pek çok kayak merkezleri bulunmaktadır. Bolu’nun doğu tarafında bulunan Köroğlu dağlarındaki Kartalkaya kayak merkezi,  Kocaelinin bir ilçesi olan Kartepe ‘de bulunan ve Marmara bölgesinin en büyük üçüncü dağı olan Kartepe kayak merkezi, Erzurum ilindeki Palandöken dağı’nda bulunan Palandöken kayak merkezi, Kars ilinde bulunan Sarıkamış kayak merkezi, Ispartada bulunan ve 2635 metre yükseklikteki Davraz dağındaki Davraz kayak merkezi ve Kayseri şehir merkezinden 25 kilometre uzaklıkta 3916 metre yükseklikteki Erciyes dağında kurulu olan Erciyes kayak merkezi ülkemizin çeşitli yörelerinde son yıllarda yeni açılan dağ turizmi tesisleri ve kış turizmi tesisleri olup artık müşterilerini tam kapasite ağırlayabilmektedirler.  Türkiye’nin en iyi kayak pistleri olarak kabul edilen Uludağ, Kartalkaya, Kartepe, Palandöken, Sarıkamış, Davraz, Erciyes kayak pistlerinin bulunduğu çevrelerde pek çok oteller, pansiyonlar ve turistik konaklama tesisleri faaliyette olup gelişen turizm anlayışının da etkisi ile son derece kaliteli hizmet anlayışı ile müşterilerine konaklama imkanı sunmaktadırlar. Kışın şehirlere çöken bunaltıcı ve rehavetli ortamlarından uzaklaşmak isteyenlerin en çok tercih ettiği tatil seçeneklerinden biri olan kayak turizmi ülkemizde de son yıllarda oldukça aşama kaydetmiş ve çoğu tesiste kayak haricinde çeşitli kar sporları yapılabilen pistler de ziyaretçilerin kullanımına açılmıştır.

Sömestr tatili için alternatif tatil düşünenler ise hava durumlarına göre Akdeniz tatili veya Ege tatili ya da çeşitli doğa turları ve tarih turları ile fırsatı değerlendirmektedir. Tur şirketleri tarafından düzenlenen çeşitli tur organizasyonları ile ülkemizin pek çok tarihi yerleri ve doğa harikalarına geziler düzenlenmektedir. Doğa turları ve tarihi alanlara yapılan turlar için alternatifler de ilerleyen günlerde sayfalarımızdan bilginize sunulacaktır.

Yarı yıl tatili öğrenciler için yoğun geçen okul döneminde verilen keyifli bir tatildir. Ekonomik durumu fazla olmayıp turistik tesislerde tatil yapamayan öğrenciler ve aileleri çoğunlukla bulundukları şehirlerde kalmakta veya memleketlerine kısa dönem bir seyahat gerçekleştirmektedir.  Tabi burada tek sorun ekonomik durum da değildir. zira çalışan ebeveynler arasında yıllık iznini kış ortasında değil de yaz aylarında kullanmayı tercih edenler de oldukça fazladır. Bu sebeple sömestre tatili yaz tatili kadar yoğun bir turizm dönemi olmamaktadır.

Sömestre tatili erken rezervasyon fırsatları ile ucuz tatil imkanı yakalamak isteyenler için otel ve konaklama tesisleri tanıtımları da sayfalarımızdan paylaşılmaya başlamıştır. En uygun sömestre otelleri fiyatları için sayfalarımızda yayınlanacak tanıtımları takip etmenizi önerir, yarı yıl tatilinin şimdiden tüm öğrenciler ve aileleri için keyifli geçmesini dileriz.

Bir Cevap Yazın

Ucuz tatil için erken rezervasyon otelleri ve erken rezervasyon tatil köyleri sitemizde. İndirimli tatil yapmanın en kolay yolu erken rezervasyonun sunduğu indirimlerdir. Erken rezervasyon fırsatları 2016 kampanyaları için sitemizi inceleyin. Erken rezervasyon ile ucuz tatil fırsatları sizi bekliyor. 2016 Erken rezervasyon otelleri ve tatil köyleri için indirimli tatil fırsatını kaçırmayın!