Girit

Girit

Yunan adaları tatili için Girit turları ile ucuz tatil fırsatları ve Girit otelleri erken rezervasyon 2016 kampanyaları erkenrezervasyoncu.net sayfalarımızda paylaşılmaktadır. Girit adası Yunanistan’a bağlı olan adalar içinde en büyüğü, Akdeniz adaları içinde ise beşinci büyük adadır.  Avrupa’nın ilk bilinen uygarlıkları arasındaki Girit uygarlığı olan antik Minos krallığına beşiklik eden adanın tarihi geçmişi milattan önce 3500 […]

21 Kasım 2015 Cumartesi - 0 kez bakılmış
Facebook 0 Twitter 0

Yunan adaları tatili için Girit turları ile ucuz tatil fırsatları ve Girit otelleri erken rezervasyon 2016 kampanyaları erkenrezervasyoncu.net sayfalarımızda paylaşılmaktadır.

Girit adası Yunanistan’a bağlı olan adalar içinde en büyüğü, Akdeniz adaları içinde ise beşinci büyük adadır.  Avrupa’nın ilk bilinen uygarlıkları arasındaki Girit uygarlığı olan antik Minos krallığına beşiklik eden adanın tarihi geçmişi milattan önce 3500 yıllarına kadar dayanmaktadır.

Ege denizinin güneyinde olan Girit Yunanistan’ın 13 idari bölgesi arasında yer alıp 8336 km2 yüzölçümü ile Ege denizinin güney sınırını belirlemektedir. Uzunlamasına mesafesi yaklaşık 260 km olmakla beraber girintili çıkıntılı sahil şeridi yaklaşık 1000 km civarındadır. Yunanistan ana karasının 160 km kadar güneyinde yer alan ada oldukça dağlık sayılabilecek bir arazi yapısına sahiptir. En yüksek noktası 2452 metre olan Ak dağlar, En yüksek noktası 2456 metre olan İdi sıradağları ve en yüksek noktası 2418 m olan Dikti dağları, Girit adasının sıra dağlarıdır. Bu sıradağların arasında ise oldukça verimli olan Lasiti, Nida ve Omalos ovaları ile her biri ayrı bir doğa harikası olan Diktation mağarası, İdaion mağarası ve meşhur Samara geçidi bulunmaktadır.

Önceleri tarıma dayalı ekonomisi özellikle son yıllarda gelişen turizm sektörünün büyümesi ve ada coğrafyasının engebeli olması nedeni ile tarım ve hayvancılıktan turizm ağırlık olma yönüne geçiş yapmıştır. Gerçi resmi kayıtlara göre adada bulunan yaklaşık 300.000 zeytin ağacı nedeni ile Zeytincilik halen ada ekonomisinde önemli bir bölüm teşkil etmektedir.

Bulunduğu coğrafi konum nedeni ile adada 2 iklim hakim olmaktadır. Ağırlıklı olarak Akdeniz ikliminin hüküm sürmesine rağmen yer yer  Kuzey Afrika ikliminin etkileri görülmekte olup ılıman bir iklime sahiptir. Nem oranı denizden uzaklığa göre değişiklik göstermekte olup yazları 25 dece ve 30 derece arası sıcaklık oranına sahiptir. Kışları ise ovalarında istisnai de olsa kar yağışı görülmekte olsa da dağ zirvelerinde kar yağışı sık görülmektedir. Adanın Kuzey Afrika iklimi etkisinde olan güney tarafındaki Asterusya dağları ve Mesara ovası bölgelerinde ise yazlar uzun ve sıcak geçmektedir.

Hania, Heraklion, Retimnon ve Lasiti adlı 4 ayrı vilayet olarak yönetilen Girit adası Yunanistan’ın en gözde turizm merkezleri arasındadır. Adanın Merkezi Heraklion aynı zamanda Kandiye olarak da bilinmekte olup yükleme limanı ve Feribot limanı ile adanın liman bölgesi olup ve Şehrin 5 kmdoğu kısmında yer alan Kandiye Uluslararası Havalimanı ( Nikos Kazantzakis Uluslararası havaalanı) ile adanın ulaşım merkezi konumundadır.

Giritte gezilecek yerler de çok fazladır. Tarihi Minos uygarlığından ve bu uygarlığın yıkılması ile oluşan Miken uygarlığına ait kalıntılar, sonrasında adada hüküm süren Antik Roma uygarlıklarından kalan tarihi eserler ve çok sayıda tarihi alan ile Eski kilise ve şapeller Giritte görülmesi gereken yerler arasında ilk olarak önerilenlerdir. Ayrıca 4 kat üzerinde ve 20 odada farklı dönemlere ait uygarlıklardan kalan eserlerin sergilendiği Kandiye müzesi’de giritte gezilmesi gereken yerler arasındadır. Bu müzede halen gizemini koruyan “Phaistos Diski” dahil eski uygarlıklara ait çok sayıda tarihi eser sergilenmektedir. Ayrıca Cretaquarium, Girit Tarih Müzesi, Doğa Tarih Müzesi ve Nikos Kazancakis Müzesi ve Kandiyedeki limanın sonuna doğru olan ve Venediklilerden kalma kale ile surlar ve Kandiye’nin en bilinen yeri olan Lion Square adlı Aslanlı çeşme meydanı, kentin önemli kiliseleri arasında bulunan Aziz Minas kilisesi, Kandiye’nin 50 km doğusunda bulunan Dikte mağarası, Kent merkezine 8 km uzaklıktaki Knossos sarayı, Girit adasının diğer bir önemli kenti olan ve adanın kuzeybatı kısmında kalan Hania (Hanya) kenti ve kenteki arkeoloji müzeleri ve denizcilik müzeleri turistlerin başlıca ziyaret alanları arasındadır.

Girit aynı zamanda mutfağı ile de meşhurdur. Girit yemekleri ağırlıklı olarak Yahnera, Kabak çiçeği dolması yemekleri gibi genelde sebze ağırlıklı olup, dağlardan ve verimli ovalarından toplanan yabani otlar dahil pek çok ot ve sebze Girit mutfağı için önemli bir yer tutmaktadır. Ada çok engebeli olduğunda büyükbaş hayvan yetiştiriciliği fazla yaygın değildir. Bu yüzden adadaki peynirlerin, yoğurt ve sütlerin çoğunluğu koyun ve keçiden elde edilmektedir. Bu durum Girit yemekleri ve Girit mutfağına doğal olarak yansımış ve yemeklerin büyük çoğunluğu sebzelerden, etler ise deniz ürünleri ya da koyun ve keçi etinden yapılmaktadır. Restoranlarında ise oldukça başarılı ahçılar hizmet sunmakta olup bol bol Girit mutfağına ait lezzetleri denemenizi öneririz.

Girit erken rezervasyon 2016 kampanyaları ile ucuz tatil yapmayı planlıyorsanız Yunan adaları otelleri ile Santorini otelleri ve Mykonos otelleri için çok sayıda konaklama tesisi ve otel tanıtımı yaptığımız sayfalarımızda Girit otelleri için paylaştığımız tanıtımları inceleyebilirsiniz.  Santorini ve Mykonos Yunan adaları hakkında da detaylı bilgi edinmek isteyenler ekli sayfalarımızı ziyaret edebilirler. Sitemizin sayfalarında Girit erken rezervasyon otelleri ve konaklama tesisleri için paylaştığımız tanıtımları inceleyerek ve unutulmaz bir Akdeniz tatili yaşamak için kendi bütçenize ve tarzınıza en uygun oteli seçebilirsiniz.. Ayrıca Ege tatili yapmayı planlayanlar içinde sayfalarımızda çok sayıda Ege otelleri için öneriler yer almaktadır.

Girit turları ile Yunan adaları tatili ve Girit tatili yapacak olanlara şimdiden mutlu tatiller diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Ucuz tatil için erken rezervasyon otelleri ve erken rezervasyon tatil köyleri sitemizde. İndirimli tatil yapmanın en kolay yolu erken rezervasyonun sunduğu indirimlerdir. Erken rezervasyon fırsatları 2016 kampanyaları için sitemizi inceleyin. Erken rezervasyon ile ucuz tatil fırsatları sizi bekliyor. 2016 Erken rezervasyon otelleri ve tatil köyleri için indirimli tatil fırsatını kaçırmayın!